Küçük Gelin’in Reytingi Diğerlerini Üzdü

Pazar, 29 Eylül 2013, 12:15 | Haberler | 0 Comment | Read 1385 Times
by kucukgelin

Unutma ki evcilik oynayacak çağdalar… Çocuk Gelinlere sahip çık Türkiye!

İşte geldik Ekim ayına, okullar açılacak diye koşuştururken bir de ne izleyeceğiz kaygıları arasında dolaştık. Yavaş yavaş herkes dizisini seçti ve reytigler de başarılıları öne çıkarttı.

Yeni sezona giren ekranlar arasında birbirleriyle amansız bir yarışa koyulan kanalları açık seçik görüyoruz. Kıran kırana geçen bu yarışta birileri lehine yaratılan avantaj halleri ve gündemlerle öne çıkanlar aslında asıl mesele oluyor.

Güneşi Beklerken, pazara alınınca intahar girişiminde bulunan bir tv kanalı olarak görülen Kanal D, bence doğru bir karar vermişti. Çünkü, gençlik dizisi okul döneminde mutlak olarak haftasonuna alınmalıydı. Yanlış iş Bağdat’tan dönmedi! Güneşi Beklerken, ilk günleri ile reytingleri tavan yaptı!

Ta ki Türkiye gündemine “Küçük Gelin” sıkıntıları oturana kadar. Peki, bilmiyor muyduk bu sorunu? Bilmez olur muyuz? Bilip de, sırtımızı döndüğümüz toplumsal bir sorundu bu! Şu son “Gezi Hareketi”nin akisleri ile Türkiye artık açık açık günah çıkartırken tabi doğal olarak da bu sorunun da altını çizmeye başladı.

Sivil toplum kuruşları, küçük yaştaki evliliklerin önüne geçebilmek için “Çocuk Gelinler” kampanyalarına ağırlık verirken, 2011’de yaklaşık 20 bin aile, 16 yaşını doldurmuş çocuğunu evlendirebilmek için dava açtı. Bazı hâkimler, “Evlenmesinde sakınca yoktur” yönündeki doktor raporuna rağmen, “evliliğin anlam ve önemini kavrayacak psikolojik ve fiziksel durumda olmadığı” gerekçesiyle çocuk gelinlere izin vermedi. Bu konudaki duyarlılığın artırma amaçlı kampanya afişleri de Ankara Adliyesi koridorlarına ve kararların verildiği aile mahkemesi salonlarına asıldı.

Unutmayalım ki çocuklar oyun oynar ve evlilik bir oyun değildir! Bedenleri, fiziksel gelişimleri, hayata bakışları, bilgileri ve tecrübeleri olmadan evlendirilen bu küçücük bedenlere sahip çıkmamız gerekiyor Türkiye!

Ard arda cinayetler ile “Töre” adına katledilen, ezilen, “Hayır” diyişi duyulmayan küçücük bedenlerin çilesine sanırım “Gezi Direnişi” ile Türkiye gerçekten sahiplenecek! Durum bu mahale gelince de diziler arasından “Sosyal Sorumluluk Projesi” adı başlığı ile işlenen ve çekilen “Küçük Gelin” reytinglerini tavana vurdurdu.

22 Eylül pazar akşamı reyting sonuçları belli oldu. Samanyolu dizisi Küçük Gelin reytingleri ile kanat taktı ve havalandı. Küçük Gelin dizisi Güneşi Beklerken ve Yetenek Sizsiniz Türkiye’ye açık fark attı.

Samanyolu Tv, Küçük Gelin ile 8.54 alarak en çok izlenen yapım olmayı başardı. En yakın takipçisi ise Yetenek Sizsiniz programı oldu. Acun Hülya ve Eser’in yer aldığı Yetenek Sizsiniz 7.96 reyting alarak günü ikinci sırada tamamlamayı başardı. Kanal D’nin Salı günleri reyting rekortmeni dizisi Güneşi Beklerken ise şokta. 4.45 reyting alarak Salı birinciliğinden Pazar 4.lüğüne yükseldi. Sana Bir Sır Vereceğim ise eski reytingleri olmuyor.

Küçük Gelin’in konusu: ”Henüz 14 yaşında ve boyundan büyük hayalleri olan Zehra’nın, bir aşiret ağasının konağına “berdel” olarak adım atması büyük sırların kapısını aralar. Bu sırların ortasında kalan küçük Zehra, artık ne çocuk olarak kalabilecek, ne de bir genç kız olabilecektir. O artık sadece küçük gelindir…”

koldasanil@gmail.com

twitter.com/koldasanil

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (6 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)
Küçük Gelin'in Reytingi Diğerlerini Üzdü, 10.0 out of 10 based on 6 ratings

Bir önceki yazımız olan 4.Bölüm Fragmanı izle başlıklı makalemizde Küçük Gelin 4.Bölüm, Küçük Gelin Fragmanı ve Küçük Gelin izle hakkında bilgiler verilmektedir.

Tagged with:

Leave a reply